Що таке коучинг

Що таке коучинг і в чому його суть

Давайте розглянемо, що таке коучинг, чим він відрізняється від схожих напрямків, таких як менторство, наставництво, тренінг тощо. Розібратись важливо, оскільки часто під коучингом розуміють дуже різні напрямки: консультації, тренінги, майстер-класи і т. д.

Що таке коучинг простими словами

Відразу слід акцентувати, що коучинг – це не просто консультування. Слово «коучинг» походить з англійської мови. Спочатку воно означало заняття студентів з приватними репетиторами. Тобто коучами називали репетиторів, які мали кращі знання та досвід у якійсь галузі знань, та допомагали покращити знання студентам.

Однак зараз значення поняття «коучинг» суттєво відрізняється. Коуч це не репетитор, не гуру і не наставник, який просто передає вам знання.

Це спеціаліст, який допомагає своєму клієнту досягти поставлених цілей. І найважливіше в спільній роботі коуча і клієнта – орієнтація на навички самого клієнта. Фактично це партнер, який допомагає людині розкрити свій потенціал, схильності та внутрішні ресурси. Коуч допомагає клієнту зосередитись на тому, що у нього найкраще виходить.

Таким чином:

Коучинг – взаємодія коуча та клієнта, у процесі якої людина досягає поставлених перед собою цілей, розкриває свої здібності та навички.

Все це відбувається в певний період часу, за який використовуються спеціальні техніки, що допомагають знайти людині відповіді на питання всередині себе. Завдяки коучингу людина навчається самостійно досягати поставлених життєвих чи професійних цілей.

А ось альтернативне визначення з Вікіпедії:

«Ко́учинг (від англ. coaching — тренерство) — метод здійснення консалтингу й тренінгу, в якому спеціальна людина, «коуч», допомагає іншим людям досягнути певної цілі в професії чи в особистому житті. На відміну від наставництва, коучинг зосереджується на досягненні конкретної цілі способом, який людині належить зрозуміти самотужки. Завдання коуча полягає передусім у допомозі з відшукування цього способу».

Тому ще можна сказати, що коучинг – це справжнє мистецтво, яке сприяє навчанню та розвитку іншої людини (клієнта коуча).

Хто такий коуч

Коуч –  спеціаліст, який в процесі співпраці з клієнтом допомагає йому знайти відповіді на найважливіші питання всередині себе. Це фахівець, який пройшов спеціальне навчання, володіє дієвими техніками та методиками коучингу.

Головна ціль коуча – допомогти клієнту зрозуміти, як саме він може досягнути поставлених цілей. При цьому коуч не впливає на самостійні рішення людини.

Дуже важливим принципом у роботі коуча є те, що людина обов’язково сама повинна досягнути цілі. Коуч при цьому не повинен давати прямих порад, які вказують на помилки клієнта. Головним інструментом має бути діалог.

 Коуч, як і будь-який інший фахівець має перелік своїх компетенцій, навичок та обов’язків.

Треба розуміти, що сьогодні розвелось багато псевдо фахівців, які гордо називають себе коучами, не маючи ні потрібних для професії знань, ні умінь, ні досвіду. Клієнту дуже важливо відрізнити справжніх коучів від самозванців і працювати тільки з професіоналами.

Коучинг і менторство

Коучинг і менторство (наставництво)

Головна ціль ментора – загальний розвиток особистості, із якою він працює. Коуч на відміну від ментора працює над тим, щоб людина розвинула в собі цілком конкретні компетенції та навички.

Ментор намагається поділитись зі своїм клієнтом знаннями та досвідом, якими він сам володіє. Тоді як головна ціль коуча – допомогти клієнту самому розібратись у важливих питаннях та отримати цінний досвід.

Коуч не дає готових відповідей на питання, які цікавлять клієнта. По суті – він помічник, який допомагає самостійному становленню людини. Тоді як ментор пропонує готовий план дій.

Перевага коуча в тому, що після співпраці з ним ви навчитесь діяти самостійно, будете незалежні та впевнені в своїх силах. А менторство – тимчасова таблетка, після закінчення дії якої людина часто знову опиняється у вакуумі та не може самостійно впоратись із новими викликами.

Коучинг і тренінг – в чому різниця

В англійській мові досі слово «коуч» часто використовується для позначення професії тренера. Тому ці поняття досить близькі.

Однак зазвичай тренінги передбачають масовість. А тренер – особа, яка займається розвиток певної групи людей. Це легко зрозуміти на прикладі спорту. Коучинг при цьому – здебільшого індивідуальний процес.

Хоча є й винятки. Тренер також може тренувати тільки одного спортсмена, а коучинг буває груповим.

Коучинг – розкриття потенціалу людини для досягнення нею максимальної ефективності. Це допомагає людям навчатись, а не навчати їх.

(Джої Уітмор)

Коучинг та консультування

Консультування найближче до терапевтичних сесій. Воно здебільшого зосереджене на минулому і допомагає людині подолати бар’єри та проблеми, які заважають рухатись далі.

Коучинг же зосереджений тільки на актуальному вимірі «тут і зараз». Він не оперує минулим, а спирається виключно на поточний стан речей.

Якщо ви зацікавлені в коучингу і шукаєте надійного експерта, який допоможе у цьому напрямку я завжди відкритий для нових знайомств. Звертайтесь і ми разом з вами досягнемо нових вершин!

Підсумки

  • На відміну від тренінгів та інструктажів, де акцент робиться на тому, що бізнес-тренер передає вам свої знання, коучинг зосереджується на тому, щоб допомогти клієнту взяти на себе відповідальність за визначення власних цілей, оцінку власних сил, напрямків розвитку та визначення власних рішень для просування вперед.
  • Це досягається тим, що коуч забезпечує безпечний, креативний та неосудливий простір. Він задає питання, що спонукають до роздумів і слухає, щоб допомогти клієнту дослідити, розміркувати та прийняти рішення.
  • Коучинг допомагає внести зміни у своє життя, бізнес чи кар’єру, підвищити ефективність роботи, покращити стосунки з іншими або розвинути конкретні навички.
Догори